- DUSCHRUM MED KAKEL/KLINKER!
- FRÄSCHT KÖK!
- BALKONG
- ENDAST 4 940KR LÅN/KVM!
- STARK EKONOMISK FÖRENING
- TVÄTTMASKIN I LÄGENHETEN
- FIN RUTPARKETT I VARDAGSRUM
- FIBER
- NÄRHET TILL STAN
- CYKELAVSTÅND TILL UNIVERITETET

Välkommen till denna ljusa och välplanerade 3:a om 78 kvm på attraktiva Restalundsvägen 77 – ett hem där stilrena materialval möter en trivsam och harmonisk känsla.

Bostaden erbjuder generösa sällskapsytor med fint ljusinsläpp och en genomgående modern känsla. Det fräscha köket har gott om arbetsyta och förvaring samt plats för matgrupp vid fönster, vilket skapar en naturlig samlingspunkt i vardagen. Vardagsrummet är rymligt och inbjudande med vacker rutparkett och stora fönsterpartier som ger ett härligt ljus och rymd. Härifrån nås även den stora balkongen med utsikt mot grönska – en perfekt plats för avkoppling under årets varmare månader.

Lägenheten har två rofyllda sovrum med bra förvaringsmöjligheter och ett stilrent duschrum med kakel och klinker. För extra bekvämlighet finns även tvättmaskin installerad i bostaden.

Här bor du i en välskött och ekonomiskt stabil förening med tillgång till uppskattade gemensamhetsutrymmen såsom bastu, jacuzzi och grönskande innergård. Den låga månadsavgiften om endast 4 940 kr inklusive fiber gör boendet ännu mer attraktivt.

Området erbjuder ett bekvämt boende med närhet till stadskärnan, universitetet, service, kommunikationer och fina promenadstråk. Ett hem att trivas i från första stund.

Föreslagen budstart 1 995 000 kr
Fredrik Sevelin
Fastighetsmäklare
Fredrik Sevelin

0735-264992

fredrik@tryggmaklarhus.se

VISNING
27 Maj 2026, 17:45 - 18:15

Bokad visning, varmt välkomna att boka in er!

FAKTA
Typ
Lägenhet
Antal rum
3 rum
Boarea
78 kvm
Månadsavgift
4 779 kr
Inkl. vatten, värme, bostadsrättstillägg, kabel-TV och bredband. Föreningen tillämpar individuell mätning av hushållsel. (Tillägg per månad 200 kr balkong, el, totalt blir månadskostnaden 4999 kr).
Areakälla
föreningens information
Fakta om bostaden
Upplåtelseform
Bostadsrätt
Adress
Restalundsvägen 77
Kommun
Örebro
Område
Sörby
Postnummer
702 16
Ort
ÖREBRO
Län
Örebro
Landskod
SE
Kommunalskatt
33,942
Förening
Bostadsrättsföreningen Staven
Lägenhetsnummer
1039 (151103)
Reparationsfond
1250
Andel av årsavgiften
0.91
Andel i förening (%)
0.91004%
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning
364 628 kr
Kommentar till nettoskuldsättningen
Nettoskuldsättningen anger hur stor andel av föreningens lån som indirekt belastar bostaden. Andelen beräknas som bostadens andelstal för avgifter multiplicerat med föreningens nettoskuldsättning (som består av föreningens räntebärande skulder med avdrag för räntebärande tillgångar och likvida medel). Underlaget för beräkningen kommer från den senast upprättade årsredovisningen vid annonseringstillfället.
Byggnad
Byggnadsår
1948
Uppvärmning
Fjärrvärme
Våning/hiss
Hiss
Nej
Totalt antal våningar
3
Våning
2
BALKONG, UTEPLATS, & BILPLATS
Balkong
Ja
Beskrivning Bilplats
Inom föreningen finns 72 st garageplatser för 300kr/månad samt 9 parkeringsplatser för 105kr/månad, separat kö till samtliga platser. Två platser för laddning av elbilar, tillgängliga för alla medlemmar. Skatteverket har meddelat att de avser att momsbelägga garage/parkeringar med 25% från 2026-10-01.
Energideklaration
Utförd
Genomförd
Datum
10 Augusti 2022
Primärenergital
84 kwh/kvm (Atemp) per år
Energiklass
D
TV och bredband
Bredband
Föreningen har gruppavtal med Banhof fiber, 1000 Mbit/s ingår i månadsavgiften. Nätverksuttag i varje lägenhet.
INTERIÖR
HALL
med klinkergolv
KÖK
med parkettgolv, köksfläkt 2026, spishäll, ugn, mikro, diskmaskin, stänkskydd, kyl och frys
VARDAGSRUM
med rutparkettgolv
SOVRUM
med parkettgolv
SOVRUM
med parkettgolv
DUSCHRUM
med kakel/klinker, duschplats, tvättmaskin, kommod, wc och handdukstork
Driftkostnader
El
3 000 kr/år
Övriga kostnader
2 640 kr/år
Antal i hushållet
2
Total driftkostnad
ca 5 640 kr/år
Kommentar
Under övrigt ligger ett balkongtillägg om 200kr/mån plus elavgift 20 kr/mån, tot 220 kr/mån.
Fakta om föreningen
Föreningens ändringsdatum
02-03-2026
Föreningsnamn
Bostadsrättsföreningen Staven
Organisationsnummer
775000-2102
Antal lokaler
37
Antal lägenheter
141 st
Renoveringar utförda och planerade
Byte/rengöring av tilluftsdonen i januari 2026
Föreningen har bytt ut samtliga balkonger mot nya större balkonger.
Alla lägenheter har försetts med nya elmätare för kollektiv elmätning.
Nytt låssystem (nyckelbrickor) har installerats i alla hus.
Stambyten är gjorda.
Avloppsledningarna är relinade.
Alla huskroppar har fått nya tak med nya plåtdetaljer på skorstenarna samt nya hängrännor.
Tvättstugorna har moderniserats.
Relaxavdelning med bastu och solarium byggt.
Datoriserat bokningssystem i relaxen.
Fastighetsnät (LAN) byggt.
Fönster bytta i hela föreningen.
Lägenhetsdörrar av säkerhetstyp bytta.
Garage byggda med nya miljöhus.
Övernattningsrum renoverade med dusch.
Relining är gjord mellan 2023/2024 i föreningens alla bostadshus.
Parkering
Inom föreningen finns 72 st garageplatser för 300kr/månad samt 9 parkeringsplatser för 105kr/månad, separat kö till samtliga platser. Två platser för laddning av elbilar, tillgängliga för alla medlemmar.
Skatteverket har meddelat att de avser att momsbelägga garage/parkeringar med 25% från 2026-10-01.
Äkta förening
Äkta
Allmänt om föreningen
Brf Staven är en uppskattad och stabil förening med rötter från 1950. Här bor du i ett centralt läge i Örebro, med närhet till både parker, idrottsanläggningar och stadskärnans utbud. Det är även smidigt att ta sig med cykel till både Campus USÖ och Örebro universitet, vilket gör området extra attraktivt för studenter och personal. Föreningen omfattar tre hus med totalt 141 bostadsrätter i olika storlekar – ett trivsamt boende som passar såväl unga vuxna som barnfamiljer och äldre.